Bize Ulaşmanın Yolu;
 
Online Randevu
   
7 / 24 Çağrı Merkezi
   
Online Danışmanlık
   
Sıkça Sorulanlar
   
 
Hızlı Erişim;
 
Ana Sayfa
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
E - Danışmanlık
Haberler
Basında Biz
Günümüzün Hastalıkları
Diplomalar ve Belgeler
Yazılarımız
Sıkça Sorulan Sorular
Sizden Gelenler
Videolar
İletişim
 
İkinci Kez Evlenen K...
Hafta Sonu
Şiddetin Çocuklar Üz...
Parola Yaşam, İşaret...
Mutluluk Kuşun Kanad...
Bireysel Psikolojik ...
 
 
  Babam ve Oğlum
 

Bizim ülkemizdeki araştırmalar babaların çocukları ile çok az iletişim kurdukları daha çok çocukla ileriye yönelik kararların alınmasında sorumluluk taşıdıkları saptanmıştır.

Babaların en önemsedikleri rol maddi bakımdan çocuğa bakabilmek, sevgi ve şefkat göstermek. En az önemsedikleri rolleri ise çocukla oynamak ve çocuğun günlük ihtiyaçlarını karşılamak.

Oysa bir babanın erkek modeli olarak çocukla oynayışı annenin oynayışından çok farklı olduğundan sağladığı katkı da oldukça farklıdır. Belki bedensel itişli kakışlı ve anneye göre çocuğun bir yanına bir şey olacak dedirtecek kadar sert ama yararlı.

   
 

Bir başka deyişle babanın çocuğun hayatının her noktasında anne kadar etkin olması özellikle iletişim içinde olması babanın çocuğa verebileceği en önemli katkı.

Babanın çocuğun hayatında sadece korkulan ve akşam gelince gün içinde yaptıklarından dolayı azar işiteceği bir figür olması yerine, çocuğun aile içinde ve dışında yaşadığı sıkıntıları paylaşabileceği, karşılaştığı sorunlarla ilgili çözüm önerilerini korkmadan sorabileceği, yardımını ve desteğini koşulsuz hissettiği bir ebeveyn olması çocuğun özgüvenini geliştiricidir. Sadece eleştiren veya cezalandıran korkulan bir baba figürü, çocuğun babadan onay ve kabul görmeden büyümesine ve babayı ulaşılamayacak kadar mükemmel ve uzak olarak görmesine, genel anlamda kendinde yetersizlik ve becerisizlik duygusu geliştirerek yetişkin hayatına da yansımasına neden olur.

Ebeveynlerin bir yanlış düşünceleri de çocukların bebeklik dönemindeyken baba ile ilişki kurma ihtiyacında olmadığı, 3-4 yaş sonrasında ilişkinin gelişmesi gerektiği ile ilgilidir. Oysa tüm yapılan araştırma sonuçları bebeğin günlük bakımı yani alt değişimi, banyosu, doyurulması ve oyun oynanması, eğitimi ile babanın da ilgilenmesi durumunda hem ileriye dönük ilişkinin daha olumlu geliştiği görülmüştür. Bunun yanında anne çocuk ilişkisinin hem anne hem de çocuk açısından daha besleyici olduğu saptanmıştır.

   
  Resmin Büyüğünü Görmek İçin Tıklayınız

Baba çocuk ilişkisine annenin de destek ve izin vermesi önemlidir. Babayı küçük çocuk ile olan ilişkisinde becerememek ve yapamamakla suçlamaması, başka bir deyişle ona baba ya da ebeveyn olarak yetersiz ve çocukla yalnız başına kalamayacak durumda olduğunu hissettirmemesi, bunun yerine bu beraberliği desteklemesi baba çocuk ilişkisinin gelişmesi açısından gereklidir.

Bir çocuğun hayatında annenin ve babanın rolü farklıdır. Hiçbir ebeveyn bir diğerinin rolünü de taşıyabilecek güçte değildir. Her ebeveyn kendi sınırı içinde çocuğun benlik algısını ve özgüvenini oluşturmasında destek verir.

Uyum Psikolojik Danışmanlık ve Aile Çocuk Eğitim Danışmanlığı - Psikolojik Danışman Durul Mert

 
   
Okunma: 3215 
Eklenme Tarihi: 14-02-2009      
   
 
  geri dön             |             sayfa başı            |             tüm yazılar Sizden Gelenler!
   
 
geri dön ana sayfa yukarı çık
Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Hizmetlerimiz   |   E-Danışmanlık   |   Yazılarımız   |   S.S.S.   |   İletişim