Bize Ulaşmanın Yolu;
 
Online Randevu
   
7 / 24 Çağrı Merkezi
   
Online Danışmanlık
   
Sıkça Sorulanlar
   
 
Hızlı Erişim;
 
Ana Sayfa
Hakkımızda
Hizmetlerimiz
E - Danışmanlık
Haberler
Basında Biz
Günümüzün Hastalıkları
Diplomalar ve Belgeler
Yazılarımız
Sıkça Sorulan Sorular
Sizden Gelenler
Videolar
İletişim
 
 
 
 
   
Hayallerim Aşkım ve Ben
 
İyi günler ve iyi çalışmalar diliyorum Durul Bey. Yazılarınızın sıkı bir takipçisi olduğumu söyleyebilirim. Yazılarınızı Sakarya Rehberimden takip etmekteyim. Öncelikle teşekkürü borç bilmekte ve hayata bakış açımı olumlu yönde etkilediğiniz bizleri böyle bilgilendirdiğiniz için sizi takdir etmekteyim. Bugün size mail göndermek için karar aldım. Belki okursunuz ya da okumaya ve cevaplamaya fırsat bulamayabilirsiniz yoğunluğunuz dolayısıyla. Ama ben şansımı denemek istedim. Benim size sorum şu olacak bir kişinin gündelik yaşamda birden hayattan kopup hayal kurmaya başlaması neden kaynaklanır ve bu hayallerden acı duyup normal hayatını olumsuz etkiliyorsa bu neden kaynaklanıyor olabilir. Hayal kuruyorum ve hayallerimde iki sevdiğim şey arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyorum ve bu bana acı veriyor sizce nedeni ne olabilir. Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 
     
  Cevap;  
 

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Yazınızdan gündüz sürekli hayal kurmanızdan dolayı gerçek ile hayalin karıştığını anlıyorum. Buna neden olan çeşitli etkenler olabilir. Bu tür yapılar ilgisiz kalan ve yalnız insanlarda daha sıklıkla gözlenmektedir. Gerçek hayat insana sıkıntı veriyorsa ve isteklerine cevap vermiyorsa hayal dünyasının rahatlığında kaçmak daha cazip gelir. Bazı insanlar bunu macera romanları okuyarak bazıları da sürekli film seyrederek gerçekleştirirler. Hayal dünyasındaki kişiler ile kendilerini özdeşleştirmekte ve bu yolla gerçek dünyadan uzaklaşmaktadırlar.

Hayal kurmak kötü bir şey değildir. Birçok yenilik hayal kurma sayesinde gerçekleşmektedir. Her şey düşünce boyutunda başlar. Bunların bazıları gerçek hayata yansıtılır. Size hayallerinizi limitleyin ya da hayal kurmaktan vazgeçin demek büyük bir yanlış olur çünkü hayal kurmak ruh sağlığının önemli bir parçasını oluşturur.

Sevgili okurum size zarar veren boyuttaki hayal kurma alışkanlığınızı dengeli ve kontrol altına almaya çalışırsanız bundan yararlanabilirsiniz bile. Hayallerinizi seçme özgürlüğüne sahipsiniz. İsterseniz sizi mutlu eden hayaller kurar isterseniz mutsuz hayaller kurabilirsiniz. Bir tercih yapmak zorunluluğu duyduğunuz hayaller kurmanız sizin belki şuur altında geçmişte yaşadığınız ve seçmek zorunda bırakıldığınız bir yapıdan kaynaklanıyor olabilir. Bu sizi çok üzmüş olabilir ve tekrar tekrar hayalinizde bunu yaşatıyor olabilirsiniz. İmkânınız var ise bir Psikolojik Danışmanla ile görüşmenizin büyük yararı olur.

Hayal kurmaktan korkmayın ama bunun yerine, zamanına, seçimine siz karar verin. Hayallerinizin sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Siz onlardan daha güçlüsünüz çünkü onları yaşatıp yaşatmamak tamamen sizin elinizdedir. Yaşam baş etmek zorunda olduğumuz bir sürü iyi ve kötü diye nitelendirdiğimiz yapıyı da beraberinde getirir. Önemli olan bunlara nasıl baktığımızdır. Çevremizde olan ve olacak olan olaylara göstereceğimiz tepkiler bizim yaşam kalitemizi belirler.

Hayallerini seçerek, kontrol ederek onlara olumlu, sağlıklı tepkiler gösterebilmeniz dilekleri ile...

Uyum Psikolojik Danışmanlık ve Aile Çocuk Eğitim Danışmanlığı - Psikolojik Danışman Durul Mert

 
     
 
 
   
 
 
¤ En Son Gelenler
   
 
  Uykusuzlukla Baş Edemiyorum
 
 
 
  Evliliğimi Kurtarmak İstiyorum
 
 
 
  Eşim Beni Aldattı
 
 
 
  Hayallerim Aşkım ve Ben
 
 
 
  Benden Başka Problemi Olan Var mı?
 
 
 
  Karşı Cins ile Problemlerim Var!
 
 
 
+ tümünü gör  
 
 
   
 
geri dön ana sayfa yukarı çık
Ana Sayfa   |   Hakkımızda   |   Hizmetlerimiz   |   E-Danışmanlık   |   Yazılarımız   |   S.S.S.   |   İletişim